Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Various artists
"Portfolio of autolithographs of Legionnaire Artists 1934"
litograph/paper, 42 x 35,40 cm
| Artist | Various artists |
|---|---|
| Title | "Portfolio of autolithographs of Legionnaire Artists 1934" |
| Date | 1934 |
| Medium | litograph |
| Material, base | paper |
| Kind | grafika warsztatowa |
| Dimensions | 42 x 35.4 cm (etui) |
| Category Name | Graphic Art & Print-Multiple |
| Style | grafika dawna |
| Signature | each board is described and signed in pencil |
| Other Notes |
The portfolio was published in 1934 in Krakow by the Legionnaires' Art Section and accompanied the Historical Exhibition of the Polish Legions at the National Museum in Krakow. The portfolio, in its original dust jacket, contains 10 of the 15 lithographs: 1. Stanisław Dąbrowski, Beseralczyk (two prints) 2. Franciszek Jaźwiecki, In the Trenches at Koszyszcze 3. Stanisław Janowski, Fragment of the Cemetery at Wołczeck 4. Kazimierz Dzieliński, Brotherhood of Fire 5. Tadeusz Seweryn, Apotheosis 6. Stanisław Kamocki, Observer's Post I 7. Stanisław Kamocki, Observer's Post II 8. Franciszek Jaźwiecki, Trenches at Konarami 9. Tadeusz Korpal, Wounded |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
Various artists
litograph/paper, 42 x 35,40 cm
"Portfolio of autolithographs of Legionnaire Artists 1934"
| Artist | Various artists |
|---|---|
| Title | "Portfolio of autolithographs of Legionnaire Artists 1934" |
| Date | 1934 |
| Medium | litograph |
| Material, base | paper |
| Kind | grafika warsztatowa |
| Dimensions | 42 x 35.4 cm (etui) |
| Category Name | Graphic Art & Print-Multiple |
| Style | grafika dawna |
| Signature | each board is described and signed in pencil |
| Other Notes |
The portfolio was published in 1934 in Krakow by the Legionnaires' Art Section and accompanied the Historical Exhibition of the Polish Legions at the National Museum in Krakow. The portfolio, in its original dust jacket, contains 10 of the 15 lithographs: 1. Stanisław Dąbrowski, Beseralczyk (two prints) 2. Franciszek Jaźwiecki, In the Trenches at Koszyszcze 3. Stanisław Janowski, Fragment of the Cemetery at Wołczeck 4. Kazimierz Dzieliński, Brotherhood of Fire 5. Tadeusz Seweryn, Apotheosis 6. Stanisław Kamocki, Observer's Post I 7. Stanisław Kamocki, Observer's Post II 8. Franciszek Jaźwiecki, Trenches at Konarami 9. Tadeusz Korpal, Wounded |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |