Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Patera dekoracyjna
"Karolina" Porcelain Tableware Factory in Jaworzyna Slaska, shower spray/painted porcelain, 4 x 32 x 32 cm
| Title | Patera dekoracyjna |
|---|---|
| Executed on | 1960s |
| Medium | shower spray |
| Material, base | painted porcelain |
| Kind | porcelana |
| Dimensions | 4 x 32 x 32 cm |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | delikatne zarysowania malatury |
| Style | design |
| Signature | na spodzie oznaczenie wytwórni |
| Other Notes | Patera dekoracyjna wyprodukowana w latach 60. XX wieku w Zakładach Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Dekorowana abstrakcyjnym, biało-żółtym motywem na czarnym tle, wpisującym się w stylistykę polskiego New Look. |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Country | Poland |
| Net Weight | weight: 1005.0 g |
| Maker | "Karolina" Porcelain Tableware Factory in Jaworzyna Slaska |
"Karolina" Porcelain Tableware Factory in Jaworzyna Slaska, shower spray/painted porcelain, 4 x 32 x 32 cm
Patera dekoracyjna
| Title | Patera dekoracyjna |
|---|---|
| Executed on | 1960s |
| Medium | shower spray |
| Material, base | painted porcelain |
| Kind | porcelana |
| Dimensions | 4 x 32 x 32 cm |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | delikatne zarysowania malatury |
| Style | design |
| Signature | na spodzie oznaczenie wytwórni |
| Other Notes | Patera dekoracyjna wyprodukowana w latach 60. XX wieku w Zakładach Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Dekorowana abstrakcyjnym, biało-żółtym motywem na czarnym tle, wpisującym się w stylistykę polskiego New Look. |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Country | Poland |
| Net Weight | weight: 1005.0 g |
| Maker | "Karolina" Porcelain Tableware Factory in Jaworzyna Slaska |