Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
"Małpka"
Lomonosow''s Porcelain Factory in Leningrad, painted porcelain, 7 x 4,50 x 4,50 cm
| Title | "Małpka" |
|---|---|
| Executed on | 1970s |
| Material, base | painted porcelain |
| Kind | figurki |
| Dimensions | 7 x 4.5 x 4.5 cm |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | zmatowienia szkliwa |
| Style | design |
| Signature | na spodzie oznaczenie wytwórni, stempel '47-00 | IC' |
| Other Notes | Porcelanowa figurka małpki, wykonana w Fabryce Porcelany im. Łomonosowa w Leningradzie, o starannie wymodelowanej formie i subtelnie malowanej dekoracji. |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Country | Russia |
| Net Weight | weight: 67.0 g |
| Maker | Lomonosow''s Porcelain Factory in Leningrad |
Lomonosow''s Porcelain Factory in Leningrad, painted porcelain, 7 x 4,50 x 4,50 cm
"Małpka"
| Title | "Małpka" |
|---|---|
| Executed on | 1970s |
| Material, base | painted porcelain |
| Kind | figurki |
| Dimensions | 7 x 4.5 x 4.5 cm |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | zmatowienia szkliwa |
| Style | design |
| Signature | na spodzie oznaczenie wytwórni, stempel '47-00 | IC' |
| Other Notes | Porcelanowa figurka małpki, wykonana w Fabryce Porcelany im. Łomonosowa w Leningradzie, o starannie wymodelowanej formie i subtelnie malowanej dekoracji. |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Country | Russia |
| Net Weight | weight: 67.0 g |
| Maker | Lomonosow''s Porcelain Factory in Leningrad |