Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Zygmunt Buksowicz
Lamp base, patternn no. "L-12"
"Steatyt" Factory in Katowice, gilding/painted porcelain, 28 x 11,50 x 21 cm
| Artist | Zygmunt Buksowicz |
|---|---|
| Artist's Life | (1915 - 1993) |
| Title | Lamp base, patternn no. "L-12" |
| Executed on | 1970s |
| Medium | gilding |
| Material, base | painted porcelain |
| Kind | oświetlenie |
| Dimensions | 28 x 11.5 x 21 cm |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | significant loss of a wrapped piece, minor abrasion on the head of a stylized bird, painted abrasion |
| Style | design |
| Signature | on the underside, the label of the manufacturer, an impression in the mass: 'L-12' |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Maker | "Steatyt" Factory in Katowice |
Zygmunt Buksowicz
"Steatyt" Factory in Katowice, gilding/painted porcelain, 28 x 11,50 x 21 cm
Lamp base, patternn no. "L-12"
| Artist | Zygmunt Buksowicz |
|---|---|
| Artist's Life | (1915 - 1993) |
| Title | Lamp base, patternn no. "L-12" |
| Executed on | 1970s |
| Medium | gilding |
| Material, base | painted porcelain |
| Kind | oświetlenie |
| Dimensions | 28 x 11.5 x 21 cm |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | significant loss of a wrapped piece, minor abrasion on the head of a stylized bird, painted abrasion |
| Style | design |
| Signature | on the underside, the label of the manufacturer, an impression in the mass: 'L-12' |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Maker | "Steatyt" Factory in Katowice |