Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Henryk Stażewski
"No 60"
acrylic/panel, fiberboard, 65 x 65 cm
| Artist | Henryk Stażewski |
|---|---|
| Artist's Life | (1894 - 1988) |
| Title | "No 60" |
| Date | 1974 |
| Medium | acrylic |
| Material, base | panel, fiberboard |
| Kind | malarstwo sztalugowe |
| Dimensions | 65 x 65 cm |
| Category Name | Painting & Drawing |
| Style | abstrakcja |
| Signature | signed, dated and described on the reverse: 'nr: 60-1974 | H. Stażewski' |
| Other Notes | two stamps on the reverse |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Opinions | The authenticity and provenance of the work were reviewed in consultation with Andrzej Szczepaniak |
Henryk Stażewski
acrylic/panel, fiberboard, 65 x 65 cm
"No 60"
| Artist | Henryk Stażewski |
|---|---|
| Artist's Life | (1894 - 1988) |
| Title | "No 60" |
| Date | 1974 |
| Medium | acrylic |
| Material, base | panel, fiberboard |
| Kind | malarstwo sztalugowe |
| Dimensions | 65 x 65 cm |
| Category Name | Painting & Drawing |
| Style | abstrakcja |
| Signature | signed, dated and described on the reverse: 'nr: 60-1974 | H. Stażewski' |
| Other Notes | two stamps on the reverse |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Opinions | The authenticity and provenance of the work were reviewed in consultation with Andrzej Szczepaniak |