Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Zbigniew Horbowy
Drink Set
soda glass, dyed in mass, w skład zestawu wchodzi: dzbanek (28 x 10,5 x 14,5 cm)
6 szklanek (10 x 7 x 7 cm)
| Artist | Zbigniew Horbowy |
|---|---|
| Artist's Life | (1935 - 2019) |
| Title | Drink Set |
| Executed on | 1970s |
| Material, base | soda glass, dyed in mass |
| Kind | szkło |
| Dimensions | w skład zestawu wchodzi: dzbanek (28 x 10,5 x 14,5 cm); 6 szklanek (10 x 7 x 7 cm) |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | on the bottom of the jug there are scratches and a trace of the shin, slight scratches |
| Style | design |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Country | Polska |
| Net Weight | weight: 2601.0 g |
| Maker | Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy Zdroju |
Zbigniew Horbowy
soda glass, dyed in mass, w skład zestawu wchodzi: dzbanek (28 x 10,5 x 14,5 cm)
6 szklanek (10 x 7 x 7 cm)
Drink Set
| Artist | Zbigniew Horbowy |
|---|---|
| Artist's Life | (1935 - 2019) |
| Title | Drink Set |
| Executed on | 1970s |
| Material, base | soda glass, dyed in mass |
| Kind | szkło |
| Dimensions | w skład zestawu wchodzi: dzbanek (28 x 10,5 x 14,5 cm); 6 szklanek (10 x 7 x 7 cm) |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | on the bottom of the jug there are scratches and a trace of the shin, slight scratches |
| Style | design |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Country | Polska |
| Net Weight | weight: 2601.0 g |
| Maker | Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy Zdroju |