Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Steel Chair by Henryk Sztaba
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nieodłącznym elementem wyposażenia nadmorskich restauracyjnych ogródków i kawiarni. Dziś uchodzi za prawdziwą ikonę designu. Siatkowe krzesło zaprojektowane zostało przez Henryka Sztabę w 1968 roku na zlecenie Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Mebel nadal budzi nostalgię osób pamiętających błogie wakacje w kurortach w okresie PRL-u. Jego ponadczasowy design sprawił, że właśnie teraz przeżywa prawdziwy renesans.
Zacznijmy jednak od osoby, która stała za realizacją całego przedsięwzięcia. Projektant krzesła, Henryk Sztaba, przez ponad 30 lat pracował w Zakładzie Produkcji Usług Technicznych „Społem”. Co ciekawe zatrudniony był tam najpierw jako inżynier produkcji, a później objął stanowisko dyrektorskie. Krzesło siatkowe zaprojektował w odpowiedzi na potrzebę konsumpcji na świeżym powietrzu. Początkowo krzesła stanowiły element wyposażenia ogródków kawiarnianych ze stolikami, aranżowanych przy barobusach. Następnie zaczęły pojawiać się w modnych kawiarniach i restauracjach. I tak stały się sławne na cały kraj.
PONADCZASOWY ORYGINALNY DESIGN • FUNKCJONALNOŚĆ • ERGONOMIA
Krzesło miało być jak najbardziej ergonomiczne, niedrogie w produkcji, wykonane z wytrzymałego materiału, jakim był drut oraz stalowe rury, a jednocześnie przyciągać wzrok niebanalnym i oryginalnym designem. Dodatkowo zaprojektowane zostało tak, aby umożliwić piętrowe składowanie, czyli możliwość ustawienia krzeseł jedno na drugim, co pozwalało zaoszczędzić miejsce. Dodatkowy atut to odporność na warunki pogodowe oraz wytrzymałość mechaniczna, jako że dedykowany był przede wszystkim dla masowo uczęszczanych miejsc publicznych. Połączenie tych wszystkich elementów w zaskakujący sposób stworzyło kultowy dziś przykład wzornictwa przemysłowego.
Krzesło projektu Henryka Sztaby to absolutny wnętrzarski hit. Ażurowe i lekkie siedziska wykorzystywane są nie tylko w restauracjach, kawiarniach czy barach. Ich ponadczasowy design docenili również projektanci wnętrz. Spotkać je możemy w nowoczesnych przestrzeniach biurowych, a także w mieszkaniach, jako element wyposażenia kuchni, jadalni, salonu czy gabinetu oraz tarasów, altan i przydomowych ogródków. Mimo że krzesła produkowane były masowo, dziś są unikatowe. To dlatego, że wiele z nich nie przetrwało do dzisiaj. „Moda” na pozbywanie się mebli z czasów PRL-u, która zakończyła się dość niedawno, sprawiła, że wiele z nich trafiło na śmietnik. Teraz są niezwykle cenione i poszukiwane przez miłośników designu.