Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Czym jest szkło Murano?
Szkło Murano swoją nazwę zawdzięcza miejscu pochodzenia – położonej nieopodal Wenecji wyspie Murano. Tradycja wytwarzania słynnego surowca sięga XIII wieku, kiedy na wyspie założona została pierwsza huta szkła. Od tamtej pory technologia jest ciągle udoskonalana i zachwyca kolejne pokolenia kolekcjonerów z całego świata.
Wyrobem szkła zajmowali się już starożytni Grecy i Rzymianie. Było ono jednak chropowate i mętne, w niczym nie przypominało tego, co dziś kojarzymy ze współczesnymi wyrobami szklanymi. Twarde i przezroczyste szkło zostało wynalezione na przełomie XII i XIII wieku. Weneccy wytwórcy udoskonalali technologię jego wytwarzania i w 1291 roku powstała tam pierwsza huta szkła. Produkcja surowca wiązała się z użyciem ognia, dlatego dla bezpieczeństwa miasta wytwarzanie szkła przeniesiono na położoną nieopodal wyspę – Murano. Istnieją teorie mówiące, że zlokalizowanie wytwórni tego drogocennego surowca na wyspie miało jeszcze jeden cel; utrzymanie receptur i technologii produkcji w sekrecie.
W XV wieku na Murano, Angelo Boroviera, lokalny rzemieślnik wynalazł szkło przezroczyste. Kolejnym przełomem było stworzenie receptury szkła białego. Kolejne nowinki technologiczne sprawiły, że o Murano stało się głośno, marka lokalnego szkła stawała się coraz bardziej ceniona, a jego wytwórcy cieszyli się szacunkiem i wysoką pozycją społeczną.
Rozwój handlu spowodował, że sekrety technologiczne wydostały się jednak poza wyspę. Wtargnięcie wojsk napoleońskich do Wenecji w 1797 roku wyznaczyło koniec świetności hut z Murano. Rynek zalały produkty wzorowane na włoskich wyrobach, jednak udoskonalone przez specjalistów z całego świata, trwalsze i grubsze. Rosnąca konkurencja sprawiła, że szkło Murano popadło w zapomnienie.
W 1860 roku pojawił się pomysł na wskrzeszenie zainteresowania szklanymi wyrobami z Murano. Na wyspie powstało muzeum prezentujące dzieła i techniki dawnych rzemieślników, mistrzów w swoim fachu. Powstała też firma wytwarzająca szklane produkty zgodnie z zapomnianą lokalną tradycją.
Dziś na wyspie można nie tylko kupić szklane pamiątki, ale także oglądać proces ich tworzenia. Pokazy dmuchania szkła stały się lokalną atrakcją i niezmiennie przyciągają tłumy turystów i pasjonatów z całego świata.
Określenie „szkło Murano” stało się popularne i dla wielu osób oznacza kolorowe szkło wytwarzane tradycyjną metodą. Jest to błędne przekonanie. Szkło Murano musi pochodzić z tej właśnie wyspy i być wytworzone ręcznie przez lokalnych rzemieślników. Szkło Murano charakteryzuje idealna przejrzystość i brak zanieczyszczeń. Ręczne wykonanie sprawia, że produkty mają niepowtarzalny charakter i nie ma możliwości stworzenia dwóch identycznych obiektów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w procesie wytwarzania szkła Murano nie używa się farb, dlatego jeśli mamy do czynienia z malowanymi elementami, z całą pewnością można stwierdzić, że nie jest to oryginalne szkło Murano.
Lokalne wytwórnie sygnują swoje wyroby. Oznaczenia w formie nalepki lub graweru z nazwą manufaktury to najpopularniejsze sposoby znakowania oryginalnych produktów. W przypadku ich braku warto poprosić sprzedającego o certyfikat autentyczności potwierdzający pochodzenie dzieła.