Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Anna Bera
ANNA BERA
Anna Bera pracuje na styku sztuki, dizajnu i rzemiosła, tworząc rzeźby użytkowe głównie wykonane z drewna w krótkich seriach lub jako unikatowe egzemplarze. Jej rzeźbiarskie meble często nawiązują do form zaczerpniętych z przyrody takich jak kamienie, grzyby czy skamieliny. Artystka skupia się nie tylko na formie, ale także na wrażeniach dotykowych, sposobach używania przedmiotu i na jego rytualnym znaczeniu w codziennym życiu. Tworzy przedmioty bogate w detale i faktury, które niemal wymuszają kontakt fizyczny. Bawi się definicją obiektu użytkowego, projektując rzeźbiarskie meble, które nie zdradzają swojego zastosowania, ale zmuszają, by samodzielnie nadawać im znaczenie.
O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI
“W tworzeniu szukam raczej specyficznych odczuć, wrażeń, niemożliwych do wyrażenia inaczej. Kiedy projektuję serię obiektów, nie myślę o pojedynczych rzeczach samych w sobie, staram się raczej budować przestrzeń, która coś we mnie porusza i mam nadzieję, że odbiorca przeżyje podobne poruszenie w kontakcie z tą przestrzenią. Bardziej niż przedmioty, projektuje relacje między nimi. Dopiero przedmiot umieszczony w kontekście zaczyna coś wyrażać. Wydaje mi się, że później przekłada się to na sposób w jaki moje prace mogą zafunkcjonować w domach czy przestrzeniach publicznych, ponieważ często wymagają specyficznych warunków. W ten sposób wymuszają szczególną uważność.
Często pracuję w dużej skali. Lubię doświadczać obiektów całym ciałem, ogarniać ramionami. Moje prace to masywne ręcznie rzeźbione bryły z litego drewna, przez co manifestują swoją materialność. Pracuje tylko z rodzimymi gatunkami takimi, których standardowo nie wykorzystuje się w meblarstwie, jak olcha, osika czy wiąz. Każdy gatunek ma swój odrębny charakter, na przykład dąb jest zimny jak kamień a topola miękka i włochata. To mnie fascynuję i staram się świadomie wykorzystywac charakter danego gatunku drewna w zależności od tego, co chcę osiągnąć. Dlatego do wykonywania obiektów użytkowych częściej stosuję techniki rzeźbiarskie, niż stolarskie, co sprawia, że każda seria jest unikatowym eksperymentem.”
Fot. Daria Szczygieł dla Invest Komfort
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
TLS
(C) 2020 DESA Home | Powered by e-com.house