Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Wazony "In my forest" Aleksandry Kujawskiej
Unikatowe, rzeźbiarskie wazony "In my forest" zrealizowane są za pomocą odpadów hutniczych, niepotrzebnych, zużytych, zebranych w hucie z cmentarzyska form i skomponowanych na nowo w jednorazową formę.
Drzewa, las drzew- ze starych wyrzuconych przepalonych form i odpadów z formierni, powraca do życia w szkle. To hołd dla wspaniałych lasów, drzew z których powstają drewniane formy w hutach. Pomimo wspólnej bazy starej formy, nie ma dwóch identycznych wazonów. Odbiorca ma wyjątkowy jedyny egzemplarz własnego unikatu.
Artystka określa je jako „śmieciowe”,"naturalne" „ready made” – jednorazowe, konstruowane przez nią formy „z niczego”.
Jak sama opisuje W strukturze wyrobu, reliefie - pozostaje swoisty zapis miejsca, użytych znalezionych przedmiotów, pewien rodzaj kapsuły czasu i informacji.
Artystka zastosowała technikę własną, wykorzystując szkło sodowe barwione w masie oraz barwione warstwowo starymi barwnikkami firmy Kugler z lat. 80. Projekt został zrealizowany w "Hucie Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka".
Fot. Marcin Koniak
Aleksandra Kujawska jest rzeźbiarką i projektantką, specjalizującą się w rzeźbie i wzornictwie szkła. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach o profilu szkło artystyczne w pracowni rzeźbiarza Władysława Czyszczonia.
Jest absolwentką studiów magisterskich ( Wzornictwo szkła), podyplomowych ( Szkło w architekturze – Specjalizacja Witraż) Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Jest również absolwentką Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła także na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, magisterskie studia dziennikarskie. Aleksandra Kujawska od wielu lat prezentuje swoje dzieła na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i na arenie międzynarodowej.
Jej prace były prezentowane w renomowanych galeriach i na wystawach w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i Poznaniu.
Fot. Marcin Koniak
Jej twórczość została doceniona przez jurorów i zdobyła wiele nagród, takich jak pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła „Szklana Improwizacja”, pierwsze miejsce w kategorii „wizje” konkursu „Diament Meblarstwa” oraz wyróżnienia „Must Have” na Łódź Design Festival w latach 2020, 2021 oraz 2023.
Jej prace zostały również wyróżnione w konkursach, takich jak kultowy „Dobry Wzór 2021” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, pierwsze miejsce w kategorii „rzemiosło” i wyróżnienie specjalne w konkursie „Design Educated 2021” w Niemczech. Prace Aleksandry Kujawskiej znajdują się w zbiorach renomowanych instytucji, takich jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Karkonoskie, Galeria Narodowa w Sofii.
Jej talent i zaangażowanie w sztukę szkła zostały docenione przez przyznanie jej stypendiów i dotacji, m. in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Jorku oraz Pilchuck Glass School w USA.
Aleksandra Kujawska nie tylko tworzy unikalne dzieła sztuki, lecz także angażuje się w działalność charytatywną także kuratorską, organizując wystawy. Jest też autorką publikacji poświęconychsztuce i wzornictwu szkła.
Fot. Marcin Koniak
Dobry Projekt - I miejsce w Kategorii Dekoracje
4 Design Days Katowice, 2024 Must Have 2023 — finalistka konkursu
Łódź Design Festival, Łódź 2023
Design Educated 2021 — międzynarodowy konkurs, wyróżnienie honorowe, Niemcy 2021.
Must Have 2021 — finalistka konkursu, Łódź Design Festival, Łódź 2021.
Dobry wzór 2021 — finalistka, I miejsce w kategorii „Rzemiosło”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa 2021.
Must Have 2020 — finalistka konkursu, Łódź Design Festival, Łódź 2020.
Diament Meblarstwa 2018 — I miejsce w kategorii „Wizje”, Warszawa 2018.
Szklana Improwizacja — I miejsce, międzynarodowy konkurs, Kryształowy Weekend, Piechowice 2017.
Eco made festival — finalistka konkursu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi 2016.
Cermika i szkło Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu – projekt artystyczny promujący wydział ceramiki i szkła — III miejsce
Herstory. — Wystawa aukcji charytatywnej na rzecz Fundacji Muzuem Historii Kobiet, Desa Unicum, Warszawa 2023
Polski Design. Ukraińska Odbudowa. — Wystawa aukcji charytatywnej Fundacji BRDA na rzecz projektu Okno, Desa Unicum, Warszawa 2023
Rzeźba i formy przestrzenne — Desa Unicum. Warszawa 2023
Szklane Życiorysy. Polskie designerki szkła 1945 – 2020 — Muzeum Narodowe we Wrocławiu 2023
Polish Review — Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu 2023. Zobacz szkło — Vivid Gallery, European Glass Festival, Wrocław 2023
Organica — DESA Home, Warszawa 2023 oraz 2022.
TopTen of Polish Design — Galeria Vzory, Poznań 2022
Limited Edition, „Dziesięć na dziesięć” — Łazienki Królewskie – Stara Oranżeria, Warszawa 2022.
The Venice Glass Weeks, Glass_on. Have we ever dreamt about it? — Wenecja, Włochy 2022
Glass Biennale — National Galery, Sofia, Bułgaria 2021. The Venice Glass Week, Glass_on. Lets meet inbetter times. — Wenecja, Włochy 2021
European Glass Festival — Asselnborn, Luxemburg 2021
Polish Designers — Tent London, Londyn, Wielka Brytania 2017
Der die das — Schloss Konigshain, Niemcy 2017
La carte et le territoire — La Galerie du Crous de Paris, Paryż, Francja 2017
EXPO 2015 — Mediolan, Włochy 2015