Newsletter
If you want to be up to date, sign up to receive our newsletter enter your email below.
Newsletter
Czesław Zuber
Ashtray
soda glass, dyed, mold-blown, 7 x 14 x 13 cm
| Artist | Czesław Zuber |
|---|---|
| Artist's Life | (b. 1948) |
| Title | Ashtray |
| Executed on | 1970s-1980s |
| Material, base | soda glass, dyed, mold-blown |
| Kind | szkło |
| Dimensions | 7 x 14 x 13 cm |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | numerous scratches, point chips |
| Style | design |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Country | Polska |
| Net Weight | weight: 973.0 g |
| Maker | Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy Zdroju |
Czesław Zuber
soda glass, dyed, mold-blown, 7 x 14 x 13 cm
Ashtray
| Artist | Czesław Zuber |
|---|---|
| Artist's Life | (b. 1948) |
| Title | Ashtray |
| Executed on | 1970s-1980s |
| Material, base | soda glass, dyed, mold-blown |
| Kind | szkło |
| Dimensions | 7 x 14 x 13 cm |
| Category Name | Decorative Arts |
| Condition | numerous scratches, point chips |
| Style | design |
| Requires a permit to export outside of Poland | No |
| Country | Polska |
| Net Weight | weight: 973.0 g |
| Maker | Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy Zdroju |