Sztuka dla Najmłodszych

Sztuka dla najmłodszych

Czyli dlaczego sztuka jest niesamowicie ważna dla rozwoju dziecka?

 

Obcowanie ze sztuką od najmłodszych lat

 

Eksplorowanie sztuki od najmłodszych lat to nie tylko zabawa i przyjemność, ale również edukacja. Dzieci są z natury ciekawskie, od urodzenia obserwują uważnie otaczający je świat i chłoną każdą informację. Mali ludzie, nie mają umiejętności odróżniania dobrego, od złego. Ta umiejętność przychodzi do nich dopiero z czasem, dlatego to na nas, jako dorosłych, spoczywa odpowiedzialność przedstawienia im jak najbardziej interesującego i wartościowego fragmentu świata, w tym sztuki, dzięki czemu z czasem zbudują w sobie poczucie estetyki oraz zamiłowanie do koloru i formy. Dzieci kochają odkrywać świat, także ten kreowany przez artystę, dlatego warto im go przybliżać w jak najbardziej przystępny dla nich sposób – otaczając je nim tak by stał się dla nich codziennością. W szkole dzieci skupiają się głównie na naukach ścisłych, doskonaleniu czytania i pisania, ich klasy wypełnione są chemicznymi tablicami i matematycznymi wzorami, sprawia to, że umyka im jedno z najważniejszych umiejętności jakich mogą się nauczyć - doceniania sztuki i obcowania z nią.

Dbając o to, by w Twoim domu i przestrzeniach, w których przebywa Twoje dziecko, pojawiała się wysokiej klasy sztuka, zapewnisz swemu malcowi stymulację mózgową oraz ulepszysz wiele aspektów Waszego życia.

 

Sztuka - czyli nagroda dla umysłu i ciała

 

Często nie docenia się tego jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie i dobrostan ma sztuka. Nasz mózg zaprogramowany jest w taki sposób, by łączyć dzieło sztuki z nagrodą. Badania wskazują, że u dzieci i nastolatków, którym zostały przedstawione dzieła sztuki uruchamiał się w mózgu tak zwany „system nagrody”, który odpowiedzialny jest m.in. za wydzielanie się w mózgu dopaminy, która zwiększa motywację do działania oraz uczucie szczęścia i euforii. Sztuka odgrywa również znaczącą rolę w regulacji stresu – otaczając najmłodszych sztuką przez zaledwie 35 minut znacznie obniżymy poziom kortyzolu (hormonu stresu) w ich organizmie, co oznacza, że gdy dziecko w swoim domu będzie obcować ze sztuką na co dzień, jego poziom stresu będzie znacznie niższy niż u dziecka, w którego otoczeniu sztuki nie będzie.

Podsumowując, maluch otoczony sztuką to spokojniejszy maluch.

 

 Rozwijaj kreatywność swojego dziecka od najmłodszych lat

 

Dzieci od najmłodszych lat próbują dać upust swojej kreatywności, tworząc własne, miniaturowe dzieła sztuki. Bez względu na ich jakość i poziom zaawansowania, dziecięce malunki są wyrazem ich samych - ich wyobraźni, sposobu postrzegania świata czy choćby aktualnych umiejętności. Niestety jednak w dzisiejszych czasach dzieci, otoczone są tysiącami bodźców dostarczanych przez urządzenia elektroniczne, przez co zatracają potrzebę oddawania się bardziej kreatywnym zajęciom. Dlatego to na nas spoczywa odpowiedzialność za wprowadzanie kreatywności w ich życie.

Obcowanie ze sztuką niesie za sobą wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych i nastolatków m.in.: dzieci, które rozwijają się w jej otoczeniu, dużo łatwiej przyswajają informacje, szybciej rozumieją symbole i przetwarzają słowa. Dziecko obcując ze sztuką uwrażliwia się na problemy i poglądy innych ludzi, ponieważ ma okazję spojrzeć na świat z perspektywy innej niż własna. Sztuka uczy nasze pociechy otwartości i inicjuje rozmowy, przez co jest ona również ogromnym źródłem wiedzy. W jej otoczeniu stajemy się wrażliwsi i bardziej empatyczni.

Nasza selekcja dzieł w trendzie Sztuka dla najmłodszych to zbiór prac, które według naszych ekspertów najbardziej dotrą do młodszych odbiorców, zaciekawiając ich kolorem, formą i ekspresją, opowiadając im historię.

Zapraszamy Cię więc byś razem z nami zabrał swoje dziecko w magiczną podróż po świecie sztuki.