Niezwykły świat Rafała Olbińskiego

Rafał Olbiński to artysta, którego nie trzeba przedstawiać znawcom i pasjonatom sztuki. Na hasło „surrealizm w sztuce polskiej” jego nazwisko wymieniane jest jednym tchem wraz z takimi artystami jak Zdzisław Beksiński, Jacek Yerka, czy Tomasz Sętowski. Idylliczny świat ukazany w jego dziełach — pełen zapierającej dech w piersiach natury, sylwetek pięknych kobiet i niezwykłego nieba, zniekształcony w typowy dla surrealistów sposób, oczarował szerokie grono odbiorców, przyczyniając się do sukcesu, który odniósł Olbiński.

Z życia artysty

Olbiński urodził się w Kielcach w 1943 roku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie zdobył dyplom w 1969 roku. Swą działalność artystyczną rozpoczął tuż po studiach — jako plakacista. A były to złota era polskiej szkoły plakatu. Sam artysta został później uznany za jednego z jej wybitnych przedstawicieli.

W roku 1981r. wyjechał do Paryża. Krótka wycieczka okazała się jednak zamienić w trwającą wiele lat emigrację, gdyż właśnie wtedy ogłoszono w Polsce stan wojenny. Olbiński przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował karierę.

Tworzył plakaty operowe, okładki i ilustracje książkowe, czy też okładki dla najpopularniejszych amerykańskich gazet  takich jak "New Yorker", "The New York Times", "Atlantic Monthly", "Newsweek" czy "Time". Oprócz koncepcji komercyjnych realizował on także prestiżowe zlecenia państwowe. Rozpoczął także karierę akademicką — od 1983 wykładał w Tyler School of Art na Temple University w Filadelfii, a od 1987 w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Malarstwem, które stało się znaczną częścią jego dorobku artystycznego, zainteresował się dopiero w latach 90. Początkowo miało ono ilustratorski charakter— jego stylistyka czerpała bowiem z dotychczasowej praktyki artystycznej Olbińskiego. To właśnie malarstwo zapewniło artyście największy sukces na rynku dzieł sztuki.

Stylistyka prac Rafała Olbińskiego

Język, którym posługiwał się Olbiński w plakacie i ilustracji znalazł swoje przełożenie również na malarstwo.

Artysta przedstawia sceny rozgrywające się w sielankowej scenerii, na tle wyidealizowanego pejzażu. Przed widzem otwierają się płaszczyzny porośniętych trawą równin, leśne ostępy, lustrzane tafle jezior, piaszczyste brzegi plaż, czy skaliste górskie granie. Zazwyczaj artysta eksponuje niebo — błękitne, poprzecinane obłokami, rzadziej nocne czy w ciepłych barwach zachodzącego słońca. Często pojawiają się także elementy architektoniczne — takie jak mosty, akwedukty, bądź większe fragmenty zabudowy miejskiej.

Pejzaż ten ulega charakterystycznym dla surrealizmu, nieprawdopodobnym zniekształceniom — rzeki zwijają się w rulon, okazałe drzewa wznoszą się w powietrze wraz z korzeniami, a tafla morza okazuje się kartką, której odgina się jeden z rogów.

W tym anturażu pojawiają się postaci ludzkie i zwierzęce. Bardzo często są to kobiety w neoklasycznym typie urody ukazane w akcie lub zwiewnych, fałdzistych sukniach.

W przeciwieństwie do licznych dzieł surrealizmu prace Olbińskiego nie tchną grozą lub niepokojem. Ukazują świat idylli i są formą eskapizmu od otaczającej współczesnego człowieka rzeczywistości.

Zobacz prace Rafała Olbińskiego dostępne w ofercie Desa Home.