Nie tylko Abakany – o Magdalenie Abakanowicz słów kilka
 

Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek zarówno w kraju jak i za granicą. Świat zachwycił się jej abakanami - niezwykłymi dziełami rzeźbiarskimi i nowatorskim spojrzeniem na tkaninę artystyczną. Ostatni rok przyniósł interesujące wystawy monograficzne poświęcone artystce, wśród których należy wymienić "Every Tangle of Thread and Rope" (Każda plątanina nici i lin) w londyńskim Tate Modern oraz „Konfrontacje na Zamku Królewskim w Warszawie”. Abakanowicz to jednak nie tylko abkanay – przyrzyjmy się jej twórczości.

 

Życiorys

Magdalena Abakanowicz urodziła się w podwarszawskich Falentach w 1930 roku. Kolejne lata swego życia spędziła w Trójmieście. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni. Młodą dziewczynę oprócz sztuki pasjonowała też lekkoatletyka – Abakanowicz nie brakowało osiągnięć w tej dziedzinie.

W latach 1950-1955 studiowała na warszawskiej ASP. Rok później wyszła za mąż za Jana Kosmowskiego.

Wkrótce po studiach przedmiotem jej zainteresowań było głównie malarstwo – tworzyła wielkoformatowe prace w technice gwaszu na kartonowych i płóciennych podłożach.

Na początku lat 60 w jej twórczości dominować zaczęły formy przestrzenne – w tym słynne abakany, które szybko przyniosły jej uznanie. Abakanowicz wzięła udział w Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie w 1962 roku. W 1965 otrzymała złoty medal na Biennale w Sao Paulo. W tym samym roku stworzyła także jedną z pierwszych prac, która wykroczyła poza przestrzeń galeryjną – była to drzewopodobna forma stworzona we współpracy z J. Podwalnym i J. Sznajderem na I Biennale Tkaniny Artystycznej w Elblągu. Pracę tę można oglądać w mieście po dziś dzień.

W tym czasie rozpoczęła także działalność dydaktyczną w poznańskiej PWSSP – akademii noszącej dziś imię artystki. Nauczała tam aż do 1990 roku.

W latach 70, 80 i 90 artystka oprócz zszywanych kawałków płótna zaczęła używać także innych mediów – brązu, drewna, kamienia, sporadycznie ceramiki.

Na wystawach zaczęły wówczas pojawiać się prace olejne i rysunki węglem Abakanowicz, a sama artystka publikowała wypowiedzi o swej sztuce.

W latach 90 tworzyła koncepcje architektoniczne takie jak niezrealizowana koncepcja „architektury nadrealnej” dla paryskiej dzielnicy La Defense. Ostatnie lata twórczości to w dużej mierze przestrzenne, wielofigurowe realizacje w otwartej przestrzeni – takie jak  „Nierozpoznani” których można podziwiać w poznańskiej Cytadeli. Jej aktywność artystyczną przerwała choroba. Zmarła w Warszawie w 2017 roku.

Twórczość

W swojej twórczości Magdalena Abakanowicz wiele uwagi poświęcała materii – miękkiej, bliskiej, o skomplikowanej tkance.

Tematem, który towarzyszył jej przez całą artystyczną drogę był człowiek - jego kondycja i miejsce w świecie, jego zagubienie i anonimowość w tłumie. Już sam antropomorficzny kształt tych najczęściej występujących w jej twórczości form wskazuje na te zainteresowanie.

Istotnym elementem w działaniach artystki jest także doświadczenie przestrzeni, szczególnie widoczne w wieloelementowych realizacjach takich jak " Nierozpoznani".

 

 

W Desa Home prezentujemy wybór znakomitych rysunków Magdaleny Abakanowicz wykonanych w technice tuszu na papierze. Dzieła tej wybitnej artystki będą świetną pozycją każdej kolekcji sztuki współczesnej a jednocześnie eleganckim dopełnieniem nowoczesnego wnętrza.