MAGDA PILACZYŃSKA

Magdalena Pilaczyńska – graficzka, ilustratorka, projektantka porcelany to kolejna twórczyni, która przygotowała kolekcję dla DESA Home Today. To porcelanowe obiekty z charakterystycznymi dla twórczości Magdy wycinankowymi wzorami. Tym razem jednak zamiast klasycznej bieli pojawia się sporo czerni, jak na trzech wzorach talerzy, które możemy zawiesić na ścianie oraz przedmiotów o mniej użytkowym charakterze, jak porcelanowe kule i totemy.

O SOBIE

"Kiedy zaczęliśmy z Desą rozmawiać o stworzeniu projektów, stwierdziliśmy, że dobrze by było, gdyby wyróżniały się one na tle tego, co stworzyłam do tej pory. Pomyślałam, że od jakiegoś czasu miałam chęć dodać do prac większą ilości czerni. To była dobra okazja. Zdecydowanie jednak chciałam pozostać przy wycinankach, które są bardzo moje".

TYLKO W DESA HOME TODAY

Kolekcję dla Desy zatytułowałam „Horror vacui”. To pochodzący z łaciny termin oznaczający „lęk przed pustką”. Jest to tendencja artystyczna polegająca na wypełnianiu elementami dekoracyjnymi całej przestrzeni obiektu. Taki efekt ma miejsce w tym przypadku, bo lubię, gdy dużo się dzieje. Choć bardziej interesuje mnie filozoficzne znaczenie tego hasła. Arystoteles pisał o „horror vacui” w przyrodzie, o tym, że próżnia nie jest możliwa, bo przyroda przeciwdziała jej w sposób naturalny. Myślę, że lęk przed pustką jest mi bliski, chciałabym wierzyć Arystotelesowi i stąd ta kolekcja.

 

Fot. Michał Lichtański