INSPIRACJE

„Wydaje mi się, że zawsze pociągało mnie to samo, minimalizm, prostota, inspiracja naturą. Choć patrząc na to, jak wyglądały moje projekty na początku, muszę przyznać, że było to zaprzeczenie tych założeń. Początkowe projekty były przeładowane wszystkim, czym się dało. Z czasem nauczyłam się upraszczania, odejmowania. To wymagało praktyki i doświadczenia. Dziś skupiam się na minimalistycznych, porcelanowych projektach często z pogranicza świata rzeźby i sztuki użytkowej.”

O KOLEKCJI DLA DESA HOME TODAY

„Pierwszy egzemplarz został wypalony ponad rok temu. Potem nastąpił etap poprawek modelu i dopracowania kolorystyki. Ostatecznie powstały trzy różne formy wazonów, matowych z zewnątrz i szkliwionych wewnątrz. Dostępne w trzech intensywnych kolorach i w bieli. Teraz dla DESA Home zaprojektowałam nową limitowaną serię kolorystyczną. Intensywną, leśną, zimową zieleń, na niektórych obiektach pojawiają się też elementy złota.

Od bardzo dawna marzyłam o zaprojektowaniu dużych wazonów. Wizja na nie tworzyła się stopniowo podczas wyjazdów w egzotyczne miejsca, zachodów słońca i łaskotania fal na gołych nogach. Chciałam uchwycić eteryczność tych chwil za pomocą odcieni oceanu, zachodu słońca i piasku. Barwy skorelowałam z formami. Inspirowałam się też historycznymi polskimi projektami szkła profesorów Horbowego, Słuczana-Orkusza, Drosta, Pijaczewskiej.”

 

O PROCESIE POWSTAWANIA

„Odlewanie wazonów PAO to niełatwa sprawa, sama pusta forma waży około 20 kg, zalana jeszcze więcej. W pracowni staram się być tak często, jak tylko mogę. Kiedy pracuję nad wazonami, przychodzę rano, biorę się za odlewanie. Odlewam, odlewam, ile jestem w stanie. Zazwyczaj jest to jeden typ wazonu dziennie. Tak przez kilka dni. Później to wszystko dokładnie szlifuję, obrabiam i wypalam. Następnie ponownie szlifuję „na błysk”, czyszczę, ponownie szkliwię i wypalam na 1250 stopni. Ostatni, trzeci wypał to złoto oraz kalki. Zazwyczaj na 10 początkowo odlanych wazonów do sprzedaży nadaje się 6, reszta odpada na różnych etapach pracy. „

-