Czym jest szkło Murano?

Czym jest szkło Murano? 

Szkło Murano swoją nazwę zawdzięcza miejscu pochodzenia – położonej nieopodal Wenecji wyspie Murano. Tradycja wytwarzania słynnego surowca sięga XIII wieku, kiedy na wyspie założona została pierwsza huta szkła. Od tamtej pory technologia jest ciągle udoskonalana i zachwyca kolejne pokolenia kolekcjonerów z całego świata. 

Historia szkła Murano 

Wyrobem szkła zajmowali się już starożytni Grecy i Rzymianie. Było ono jednak chropowate i mętne, w niczym nie przypominało tego, co dziś kojarzymy ze współczesnymi wyrobami szklanymi. Twarde i przezroczyste szkło zostało wynalezione na przełomie XII i XIII wieku. Weneccy wytwórcy udoskonalali technologię jego wytwarzania i w 1291 roku powstała tam pierwsza huta szkła. Produkcja surowca wiązała się z użyciem ognia, dlatego dla bezpieczeństwa miasta wytwarzanie szkła przeniesiono na położoną nieopodal wyspę – Murano. Istnieją teorie mówiące, że zlokalizowanie wytwórni tego drogocennego surowca na wyspie miało jeszcze jeden cel; utrzymanie receptur i technologii produkcji w sekrecie. 

W XV wieku na Murano, Angelo Boroviera, lokalny rzemieślnik wynalazł szkło przezroczyste. Kolejnym przełomem było stworzenie receptury szkła białego. Kolejne nowinki technologiczne sprawiły, że o Murano stało się głośno, marka lokalnego szkła stawała się coraz bardziej ceniona, a jego wytwórcy cieszyli się szacunkiem i wysoką pozycją społeczną. 

Rozwój handlu spowodował, że sekrety technologiczne wydostały się jednak poza wyspę. Wtargnięcie wojsk napoleońskich do Wenecji w 1797 roku wyznaczyło koniec świetności hut z Murano. Rynek zalały produkty wzorowane na włoskich wyrobach, jednak udoskonalone przez specjalistów z całego świata, trwalsze i grubsze. Rosnąca konkurencja sprawiła, że szkło Murano popadło w zapomnienie. 

W 1860 roku pojawił się pomysł na wskrzeszenie zainteresowania szklanymi wyrobami z Murano. Na wyspie powstało muzeum prezentujące dzieła i techniki dawnych rzemieślników, mistrzów w swoim fachu. Powstała też firma wytwarzająca szklane produkty zgodnie z zapomnianą lokalną tradycją. 

Dziś na wyspie można nie tylko kupić szklane pamiątki, ale także oglądać proces ich tworzenia. Pokazy dmuchania szkła stały się lokalną atrakcją i niezmiennie przyciągają tłumy turystów i pasjonatów z całego świata. 

Jak rozpoznać szkło Murano? 

Określenie „szkło Murano” stało się popularne i dla wielu osób oznacza kolorowe szkło wytwarzane tradycyjną metodą. Jest to błędne przekonanie. Szkło Murano musi pochodzić z tej właśnie wyspy i być wytworzone ręcznie przez lokalnych rzemieślników. Szkło Murano charakteryzuje idealna przejrzystość i brak zanieczyszczeń. Ręczne wykonanie sprawia, że produkty mają niepowtarzalny charakter i nie ma możliwości stworzenia dwóch identycznych obiektów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w procesie wytwarzania szkła Murano nie używa się farb, dlatego jeśli mamy do czynienia z malowanymi elementami, z całą pewnością można stwierdzić, że nie jest to oryginalne szkło Murano. 

Lokalne wytwórnie sygnują swoje wyroby. Oznaczenia w formie nalepki lub graweru z nazwą manufaktury to najpopularniejsze sposoby znakowania oryginalnych produktów. W przypadku ich braku warto poprosić sprzedającego o certyfikat autentyczności potwierdzający pochodzenie dzieła.