ANNA BERA

The Whole Elements to studio założone przez projektantkę i rzeźbiarkę Annę Berę w 2014 roku. Artystka tworzy ręcznie obiekty użytkowe w krótkich seriach lub jako unikatowe egzemplarze. Jej rzeźbiarskie meble nawiązują do form zaczerpniętych z przyrody takich jak kamienie, grzyby czy skamieliny. Bera skupia się nie tylko na formie, ale także na wrażeniach dotykowych oraz na sposobie używania przedmiotu. Niekiedy tworzy obiekty bogate w detale i tekstury, które niemal wymuszają kontakt fizyczny; innym razem – meble, które nie posiadają kątów prostych ani oczywistej funkcji. Wszystkie obiekty wymagają zaangażowania i podobnie jak przyroda dają przyjemność odkrywania tajemnicy. Użytkownik nie pozostaje wobec nich obojętny, musi badać, dotykać i samodzielnie nadawać znaczenie, aby z nich skorzystać.

O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI

"Tworząc przedmioty użytkowe, poszukuję takiego sposobu istnienia Obiektu w przestrzeni, który jest jak Sartre'owski byt-w-sobie; monumentalny, ciężki, wręcz ostentacyjny. Taki Obiekt to coś, co pojawia się nagle, ale istnieje w sposób oczywisty, jest zwyczajny, po prostu jest. Jego bycie jest niepodważalne, istnieje w taki sposób, jakby nie mogło nie-istnieć, ale jednocześnie jest amorficzne.Jego forma jest albo dowolna tj. przypadkowa, albo abstrakcyjna, czyli niepochodząca ze świata namacalnego. Jest to „bezkształtna niezróżnicowana bryła, coś, co istniało przed Formą”.

Fot. Emilia Oksentowicz

NAJNOWSZE PRACE

"Dopiero gdy patrzę na projekty, jakie tworzę, uświadamiam sobie, że nie istnieją po prostu, a mają swoje kapryśne osobowości. Czasem są niewygodne w użyciu, na przykład nie mają oczywistych funkcji albo ich docelowa orientacja w przestrzeni nie jest określona. Często są ciężkie i nieporęczne, jakby wszystko w nich zaprzeczało prostemu byciu-w-sobie. Są wymagające i trzeba je zrozumieć, aby ich użyć, by nadać im znaczenie i celowość. Może więc szukając Obiektu, tworzę jedynie fragmenty, które w swoim byciu są podobne raczej do sposobu istnienia człowieka".

TYLKO W DESA HOME

Sztuka i design tworzą wnętrze. Czasami jeden detal potrafi zmienić charakter przestrzeni i samopoczucie przebywających w nim osób. DESA HOME TODAY to kolekcja o współczesności, o inspiracji naturą, o bliskości i szukaniu własnego głosu wśród masowej powtarzalności. Sztuka XXI wieku to renesans tradycyjnych technik rzemieślniczych. To ukłon w kierunku naturalnych, organicznych i zrównoważonych materiałów. To dbałość o najmniejszy detal. DESA Home. Prezentuje najnowszy projekt TODAY, w którym łączymy siły z wybitnymi polskimi artystami i rzemieślnikami, którzy stworzyli dla nas wyjątkowe, unikatowe serie obiektów dostępnych wyłącznie w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnie, w showroomie.

Fot. Michał Lichtański