TARTARUGA

Tartaruga to autorska pracownia tkacka założona w 2017 roku w Łodzi przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Stając w opozycji do masowej produkcji tekstyliów i jej szkodliwych konsekwencji wszystkie oferowane przez nie produkty wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych przyrządów i technik.Na co dzień w pracowni Tartaruga powstają współczesne kilimy, dywany i tkaniny dekoracyjne. Jadzia i Wiktoria są także współzałożycielkami stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło, skupiającego współczesnych polskich rzemieślników.

O PROCESIE TWORZENIA

„Jako projektantki tekstyliów miałyśmy styczność z wieloma technikami tkackimi, ale to właśnie kilim zafascynował nas najbardziej. Do tej pory nie wynaleziono technologii, która byłaby w stanie wykonać ten typ tkaniny zastępując pracę ludzkich rąk. Sprawia to, że kilim jest jednym z “ostatnich bastionów” rzemiosła, do tej pory niezdobytym przez maszyny. Sama technika jest bardzo prosta, ale dość restrykcyjna; wymaga dużej precyzji i uważności przy układaniu każdej pojedynczej nitki. Projektując kilim nie mamy pełnej swobody artystycznej; technika narzuca dużo ograniczeń w kwestii wzoru, przez co często są one uproszczone, graficzne. Traktujemy to jednak jak wyzwanie dla nas jako projektantek. W naszych projektach nawiązujemy do natury: krajobrazów, kamieni, lasów, skał, gór, planet. Jest to temat, który fascynuje nas i jest niewyczerpanym źródłem inspiracji.„

WARTOŚCI

„Większość naszych tkanin powstaje z przędz farbowanych ręcznie naturalnymi roślinnymi barwnikami. Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie tego samego odcienia dwa razy, dlatego projekt tkaniny zawsze warunkujemy ilością i kolorem surowców jakie akurat posiadamy. W naszych pracach wykorzystujemy przędze farbowane na przestrzeni kilku ostatnich lat, co nadaje im dodatkowej wartości; opowiada historię o naszej pracowni, eksperymentach, sukcesach i błędach, ale przede wszystkim opowiada historię o naturze - o jej zmienności, pięknie i niekończących się możliwościach. Przędze farbowane naturalnymi barwnikami mogą się zmieniać z czasem, niektóre płowieją, a niektóre potrafią nawet zmieniać odcień, w zależności od warunków w jakich się znajdują. Tkaniny wykonane z takich przędz “dojrzewają” razem z właścicielem tworząc niezwykłą więź ręcznie wykonanego przedmiotu i człowieka.”

-