Psychologia Koloru – Ognista Czerwień

Dlaczego powinieneś otaczać się czerwienią?

 

Wpływ koloru na nasze zmysły

Kolory odgrywają znaczącą rolę w tym jakie informacje docierają do naszego mózgu. Wpływają na nasze samopoczucie, mogą dodać nam energii lub ją osłabić, dlatego niezmiernie ważne jest by świadomie tworzyć swoje otoczenie, tak by działało na naszą korzyść. Jednym z najsilniej oddziałujących na ludzki organizm kolorów jest czerwień. Pobudza zmysły, energetyzuje i jak pokazują ostatnie badania – zwiększa cyrkulację krwi w naszym organizmie. Czerwone akcenty ożywią każde pomieszczenie, dodając mu zmysłowości, energii i elegancji.

Historyczny kontekst czerwieni

W Chińskiej filozofii, czerwień łączona jest z jednym z pięciu elementów świata: ogniem. Element ognia i stąd czerwień, łączona jest z dynamizmem, przywództwem oraz pewnością siebie. Chińscy władcy otaczali się czerwienią, wierząc, że przynosi ona dostatek oraz szczęście. Był to kolor dominujący na każdej ceremonii. Czerwień symbolizowała królewską władzę nie tylko w Chinach, ale na całym świecie.

Swego czasu kolor ten zarezerwowany był tylko dla królów, dzisiaj kojarzy nam się z elegancją, wytwornością, pięknem i zmysłowością, podobnie jak prace Janusza Bersza takie jak m.in. ‘Ogień kosmiczny I’, które zachwycają niebanalną formą i kolorystyką obok której nie da się przejść obojętnie. Bersza w swojej twórczości niejednokrotnie wykorzystuje motyw intensywnej czerwieni, który nadaje jego pracom wyrazistości i siły.

Psychologia koloru a sztuka w naszym wnętrzu

Psychologia koloru może pomóc wzbogacić wystrój Twoich wnętrz. Ważne jest, żeby rozumieć historyczne znaczenie i wpływ poszczególnych kolorów by używać ich świadomie w kreatywny i znaczący sposób. Ognista czerwień jest silna i atrakcyjna. Przyciąga i kusi podobnie jak mistrzowskie formy Horbowego, który łączy idealnie kształt, kolor i proporcje.

Kolor czerwony historycznie postrzegany był jako kolor romansu, krwi i pasji. Czerwień utożsamiana jest z ciepłem, intensywnością. Trudno o barwę o bardziej przeciwstawnych, czy wręcz wykluczających się konotacjach. Można powiedzieć, że bogactwo czerwieni – i pokrewnych jej barw – jest właściwie nieograniczone: ożywia i pociąga, rozświetla i kusi, lub przeciwnie: budzi grozę jak „Tajemne przejście przez samego siebie” Kowalewskiego.

Czerwień to kolor, który daje poczucie bezpieczeństwa i poprawia samopoczucie, lecz w nadmiarze budzi niepokój. Otaczaj się nim i dawkuj go zależnie od swojej indywidualnej wrażliwości. Otoczeni czerwienią stajemy się bardziej skłonni do rozmów, poruszamy się szybciej, zwiększa się nasz metabolizm i energia. Czerwień wręcz zdaje się zmuszać do działania. Czerwone wnętrza są pełne pasji, ale też prowokują. Otaczając się tym kolorem, wprowadzisz do swojego domu więcej uczuć i dodasz głębi otaczającej Cię przestrzeni.

W trendzie „Ognista Czerwień” znajdziesz wyselekcjonowany wybór fantastycznej, unikatowej sztuki, która zainspiruje Cię do zmieniania przestrzeni wokół siebie. Wybierając obraz Richarda Anuszkiewicza „Reflections IV – Red”, do swojego wnętrza, sprawisz, że stanie się ono wyjątkowe, niepowtarzalne i energetyzujące. Czerwień obrazu zdaje się wychodzić do odbiorcy, a geometryczne kształty sprawiają , że powierzchnia wydaje się pulsować. Anuszkiewicz eksploruje kolor i formę w swojej płaskiej, wyrazistej abstrakcji , w próbie odkrycia plastyczności naszej percepcji stałości i ruchu, głębi i koloru. Decydując się na akcent w postaci modernistycznego fotela UFO Lesława Kiernickiego, ożywisz każde wnętrze i nadasz mu elegancji i smaku.

Stwórz wnętrze na swój wzór

Warto zadbać o to, aby miejsce, tak niesamowicie istotne dla każdego z nas, jak dom, było jednocześnie przytulne i funkcjonale. Wystarczy, że urządzimy je w taki sposób, aby czuć się w nim po prostu dobrze. A mogą nam w tym pomóc dodatki do wnętrz, które nie muszą tylko pięknie wyglądać, ponieważ mogą także pełnić konkretną funkcję.

Każda ozdoba i dodatek to możliwość zaprezentowania swojego indywidualnego stylu i gustu.

Tworząc swoją przestrzeń, swoje wnętrze, nadajesz mu niepowtarzalny charakter, wkładasz w nie cząstkę siebie, swojej osobowości. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wybór podkreślających nasz styl ceramicznych figurek, dodających przytulności tekstyliów, czy też obrazów, które ‘stworzą’ wnętrze- sztuka zawsze powinna stanowić jeden z elementów wyposażenia każdego wnętrza.