Perły polskiego designu

Perły polskiego designu

 

Dokonania polskich projektantów okresu powojennego nieustannie zachwycają –  nowoczesnymi formami, wysmakowanym wzornictwem,  bogactwem barwnych malatur, funkcjonalnością oraz łatwością, z jaką wkomponować je można w wystrój współczesnych wnętrz.  Szczególnym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszy się ceramika w stylu new look – figurki, serwisy oraz pojedyncze naczynia o płynnych kształtach i żywych kolorach.

W ofercie Desa Home grupę tę reprezentuje między innymi serwis do kawy w fasonie „Goplana” – ikoniczny projekt Wincentego Potackiego okrzyknięty na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1961  roku „szlagierem pełnym wyrazu”. New look  to jednak nie tylko porcelana – to także fajans, z którym nieodłącznie kojarzą się zakłady we Włocławku. Produkowano tam nie tylko galanterię w ludowej stylistyce – o zachowawczych formach i kwiatowych malaturach, ale realizowano też bardziej śmiałe, nowoczesne projekty, za które odpowiadali Jan Sowiński, Wit Płażewski oraz Elżbieta Piwek-Białoborska.

We wnętrzu w stylu vintage nie może również zabraknąć odpowiednich mebli. Wspaniałym okazem sztuki meblarskiej jest fotel projektu Władysława Wołkowskiego – twórcy, którego wiklinowe krzesła, fotele czy stoliki trafiały między innymi na dwory Wielkiej Brytanii, czy Belgii.

Doskonałym uzupełnieniem wystroju stanowią drobne, dekoracyjne przedmioty – takie jak para metaloplastycznych świeczników autorstwa Stanisława Skury, nazywanego Hefajstosem z Sopotu. Wykonane z oksydowanego na czarno żelaza, sprawiające wrażenie surowych i poddanych jedynie powierzchownej obróbce przedmioty cechowało zastosowanie uproszczonych, zaczerpniętych jakby wprost z ludowych wycinanek motywów. Nawiązują one do tradycji ludowego kowalstwa artystycznego.