Oniryczny charakter dzieł Hanny Kur

Hanna Kur maluje kolorami

 

Hanna Kur (2.01.1994) to artystka, która w swojej twórczości podąża wytyczonymi przez siebie ścieżkami. Ścieżkami do onirycznych, a co za tym idzie fantastycznych rozważań. Główne dwa rejony w jej pracach to grafika i malarstwo. Obrazy Hanny charakteryzuje kolorystka, która mocna i czysta od razu staje się głównym dla nich tematem. Silny kontrast barw, widoczny prawie zawsze na jej płótnach, jeszcze bardziej to uwydatnia. Obrazy Hanny często przypominają oniryczny poemat. Inspiracje czerpie z botanicznych książek oraz z licznych spacerów. Na co dzień mieszka w mieście, jednak jej fascynację wiejskim krajobrazem nie rzadko widać na charakterystycznych dla niej pejzażach. Artystka w swoich obrazach korzysta z prostoty. Zawiera na nich zwykle tylko parę elementów.

 

Hanna Kur wraz z dziełami (od góry) "Wschód księżyca w Andaluzji" i "Lot"

Prace Hanny Kur, które można oglądać w showroomie w DESA Home stanowią flagowe dzieła dla jej twórczości. Malarka stawia w nich na jeden konkretny kolor, który zatapia nas w specyficznym nastroju. Błękit w „Na szczęście mam Ciebie” to uczucie nostalgii i pewnej zadumy. Ekspresywna pomarańcz w „Amarylis, żyrafy i mandarynki” jest kolorem pełnym energii i optymizmu. Wraz z żyrafami na dole obrazu wprowadza nas na afrykańskie safari, gdzie słońce oślepia gorącem. Z kolei róż w „Locie”, która na obrazie przybiera oniryczny charakter kontrastuje z realistyczną zielenią lecącej papugi. Na pracach dopiero po chwili dobiega do nas zachowana w nich nutka nie realizmu i abstrakcji. W „Amarylis, żyrafy i mandarynki” ssaki odpoczywają pod czerwonymi płatami wielkiego kwiatu, a w pozostałych to kolor rozlewający się na całe płótno staje się elementem fikcyjnym. Wszystkie powyższe dzieła, a także „Wschód księżyca w Andaluzji” i „Papużki złodziejki” pochodzą z 2024 roku.

 

Hanna Kur z obrazem "Papużki złodziejki"

Hanna Kur ukończyła grafikę artystyczną w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom magisterski pt. "Ogród ornamentalny" wykonała w pracowni linorytu pod okiem prowadzących prof. Janusza Akermanna i dr Aleksandry Prusinowskiej w 2019 roku. Obecnie zajmuje się działalnością artystyczną we własnym zakresie. Wraz z przyjaciółmi prowadzi Pracownię Artystyczną Pa3, która aktywnie promuje zajęcia związane z drukiem. Od 2021 wykładowczyni przedmiotów artystycznych i projektowych na kierunku Grafika komputerowa i Multimedia na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku.

 

Hanna Kur z pracą "Amarylis, żyrafy i mandarynki"