Design pod choinkę

Grudzień trwa, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie i prezentowy maraton. Jak co roku, DESA Home przedstawia Państwu prezentownik, a w nim - świąteczne inspiracje. Są to nie tylko klasyki polskiego designu, ale również prace młodych twórców, które kunsztem wykonania oraz nieoczywistym projektem przyciągają wzrok nie tylko w okresie świątecznym!

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi świątecznymi propozycjami, a wśród nich:

 

KLASYKA RODEM Z ĆMIELOWA

Już w zeszłym roku pisaliśmy o stylu New Look, kojarzonym nie tylko ze światową modą przełomu lat 50. i 60. ale również z okresem ogromnej popularności figurek produkowanych w fabrykach ceramiki w Bogucicach, Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej i w końcu w Ćmielowie, która po dziś dzień zachwyca oryginalnymi wzorami, które na stałe zapisały się w historii polskiej sztuki i designu.

Wśród twórców, których projekty odnaleźć można w ofercie ćmielowskiej fabryki, zaliczyć można Lubomira Tomaszewskiego (seria Felek marynarz, 1959; Siłacz 1958), Mieczysława Naruszkiewicza (seria Dudek, 1958; Czapla 1958),  jak również i dzieła wybitnych polskich projektantek – Hanny Orthwein (Bażant królewski, 1958) czy Eryki Trzewik-Drost (Pierwszy bal,1962). Są to tylko niektórzy twórcy, których dzieła możemy podziwiać w pokaźnym katalogu projektów, pochodzących z przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

Po dziś dzień kultowe projekty Ćmielowa są wznawiane i produkowane w limitowanych seriach.

 

BLASK I KOLOR, CZYLI PRACE MICHAŁA KORCHOWCA

Wśród polecanych projektów młodych twórców na uwagę zasługują lampy Michała Korchowca. Projekty wykonane są z ponownego wykorzystania starego szkła – starych kloszy, szklanek i kieliszków, dzięki temu każda z nich jest unikatowa i niepowtarzalna. Projekty te są zatem ciekawym przykładem recyklingu perełek vintage.

 

Przebija się w nich również scenograficzne wykształcenie projektanta – lampy pasują zarówno do wnętrz minimalistycznych, jak i przepełnionych designerskimi perełkami, a sam ich wygląd zmienia się w zależności od tego, czy lampa jest włączona, czy wyłączona. Jedno jest pewne - w obydwu przypadkach niewątpliwie będą przykuwać wzrok.

 

METAL I CIEPŁO, CZYLI ŚWIECZNIK STANISŁAWA SKURY

Świece są nieodłącznym elementem aranżacji stołu podczas świąt. Nie bez przyczyny chcemy Państwu zaprezentować zatem świecznik, który w nieoczywisty sposób ożywi świąteczny stół.

Czy metal może się kojarzyć ze świątecznym ciepłem? Jak najbardziej. Idealnym przykładem tego nieoczywistego połączenia jest świecznik projektu Stanisława Skury - metaloplastyka, malarza i rzeźbiarza. Forma świecznika śmiało koresponduje z tradycjami polskiej sztuki ludowej oraz wzornictwem znanym z Cepelii.

 

Ta lekka, choć metalowa, konstrukcja, pasuje zarówno do tradycyjnych aranżacji stołu, jak i tych z nowoczesnym twistem. Klasyka, jak dobrze wiemy, obroni się w każdych warunkach.

 

 

 

PRZY KAWIE I MAKOWCU

Dobry design może być też pretekstem do częstszych spotkań przy świątecznych wypiekach, kawie lub herbacie. W ofercie DESA Home znajduje się wiele zestawów kawowych i deserowych, które zachęcają do wspólnego dzielenia się

Ikoniczne projekty Bogdana Wendorffa, w których odnaleźć można międzywojenną elegancję, również znalazły się w ofercie naszego prezentownika. W tym roku chcielibyśmy zaprezentować Państwu serwis do kawy Kaprys, zaprojektowany w latach 30. ubiegłego stulecia, wyprodukowany w dwóch fabrykach porcelany – w Chodzieży i Ćmielowie, to połączenie nowoczesności i wyrafinowanej klasyki. Dzięki zastosowaniu srebrzenia oraz subtelnych kwiatowych motywów, połączonych ze śmiałą geometryczną formą projektu, daje piorunujący i ponadczasowy efekt nowoczesnej elegancki, która trwa nieprzerwanie od 90 lat.

Zachwycająca połowa XX wieku odznacza się kolorami, co widać m.in. w projektach Wincentego Potackiego w serwisie do kawy Krokus z lat 60. XX wieku, wyprodukowany w Zakładach Porcelany Stołowej „Ćmielów”. Serwisy z tego okresu charakteryzowały się lekkością, częstymi połączeniami złota ze śmiałymi, bigbitowo-jazzującymi i kolorami. Jeśli zatem lubią Państwo pić kawę przy bardziej jazzowych aranżacjach utworów świątecznych, serwis ten sprawdzi się znakomicie.

W obecnych czasach swój renesans niewątpliwie przeżywa serwis do kawy duetu Jarmołowiczów – Jerzego i Iwony, powstały w latach 90. ubiegłego stulecia. Ciekawe wykorzystanie motywów floralnych, żywych kolorów oraz form geometrycznych przyciąga wzrok i sprawia, że obok tego serwisu nie da się przejść obojętnie. Widać tu nie tylko charakterystykę prac duetu Jarmołowiczów (m.in. w przechylonej formie dzbanka) jak i również elementy postmodernistycznego eklektyzmu. Formy zbliżone do filiżanek oraz cukiernicy coraz częściej spotkać można również w najnowszej, kraftowej ceramice oraz w sklepach sieciowych, co świadczy o dużej popularności podobnych kształtów

 

SZKŁO XX i XXI WIEKU

Blasku świątecznym wnętrzom dodadzą także mieniące się feerią barw szkła produkcji  Huty Szkła Ozdobnego Makora. Prace te, zachwycające mnogością kolorów, odnajdą się również w zimowej aranżacji. Do tej z zimowym twistem zaliczyć możemy zestaw trzech form szklanych projektu Jerzego Maraja, wyprodukowany przez Makorę. Te liczące niemal metr wysokości formy w ciekawy sposób grają ze światłem. Postawienie każdej z form na trzech nóżkach dodaje im lekkości.

Chcielibyśmy również polecić Państwu zestaw 6 kieliszków księżycowych projektu Aleksandry Kujawskiej, które formą i kształtem mogą nie tylko przybliżyć nam kosmos, ale i zabrać nas do zimowego, lodowego królestwa. Prace projektantki charakteryzują się licznymi nawiązaniami do rodzimego designu, spleconymi z literacko-futurystycznymi inspiracjami twórczością Stanisława Lema.