Wazony "In my forest" Aleksandry Kujawskiej

Wazony z serii "In my forest" Aleksandry Kujawskiej

Unikatowe, rzeźbiarskie wazony "In my forest" zrealizowane są za pomocą odpadów hutniczych, niepotrzebnych, zużytych, zebranych w hucie z cmentarzyska form i skomponowanych na nowo w jednorazową formę.

Drzewa, las drzew- ze starych wyrzuconych przepalonych form i odpadów z formierni, powraca do życia w szkle. To hołd dla wspaniałych lasów, drzew z których powstają drewniane formy w hutach. Pomimo wspólnej bazy starej formy, nie ma dwóch identycznych wazonów. Odbiorca ma wyjątkowy jedyny egzemplarz własnego unikatu.

Artystka określa je jako „śmieciowe”,"naturalne" „ready made” – jednorazowe, konstruowane przez nią formy „z niczego”.

Jak sama opisuje W strukturze wyrobu, reliefie - pozostaje swoisty zapis miejsca, użytych znalezionych przedmiotów, pewien rodzaj kapsuły czasu i informacji.

Artystka zastosowała technikę własną, wykorzystując szkło sodowe barwione w masie oraz barwione warstwowo starymi barwnikkami firmy Kugler z lat. 80. Projekt został zrealizowany w "Hucie Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka".

 

Henryk Sztaba Para krzeseł siatkowych

Fot. Marcin Koniak

 

Aleksandra Kujawska jest rzeźbiarką i projektantką, specjalizującą się w rzeźbie i wzornictwie szkła. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach o profilu szkło artystyczne w pracowni rzeźbiarza Władysława Czyszczonia.

Jest absolwentką studiów magisterskich ( Wzornictwo szkła), podyplomowych ( Szkło w architekturze – Specjalizacja Witraż) Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Jest również absolwentką Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła także na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, magisterskie studia dziennikarskie. Aleksandra Kujawska od wielu lat prezentuje swoje dzieła na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i na arenie międzynarodowej.

Jej prace były prezentowane w renomowanych galeriach i na wystawach w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i Poznaniu.

Komplet mebli ogrodowych

Fot. Marcin Koniak

Jej twórczość została doceniona przez jurorów i zdobyła wiele nagród, takich jak pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła „Szklana Improwizacja”, pierwsze miejsce w kategorii „wizje” konkursu „Diament Meblarstwa” oraz wyróżnienia „Must Have” na Łódź Design Festival w latach 2020, 2021 oraz 2023.

Jej prace zostały również wyróżnione w konkursach, takich jak kultowy „Dobry Wzór 2021” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, pierwsze miejsce w kategorii „rzemiosło” i wyróżnienie specjalne w konkursie „Design Educated 2021” w Niemczech.  Prace Aleksandry Kujawskiej znajdują się w zbiorach renomowanych instytucji, takich jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Karkonoskie, Galeria Narodowa w Sofii.

Jej talent i zaangażowanie w sztukę szkła zostały docenione przez przyznanie jej stypendiów i dotacji, m. in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Jorku oraz Pilchuck Glass School w USA.

Aleksandra Kujawska nie tylko tworzy unikalne dzieła sztuki, lecz także angażuje się w działalność charytatywną także kuratorską, organizując wystawy. Jest też autorką publikacji poświęconychsztuce i wzornictwu szkła.

 

Para cache-pot, Delft

Fot. Marcin Koniak

 

 

Najważniejsze nagrody:  

Dobry Projekt - I miejsce w Kategorii Dekoracje

4 Design Days Katowice, 2024 Must Have 2023 — finalistka konkursu

Łódź Design Festival, Łódź 2023

Design Educated 2021 — międzynarodowy konkurs, wyróżnienie honorowe, Niemcy 2021.

Must Have 2021 — finalistka konkursu, Łódź Design Festival, Łódź 2021.

Dobry wzór 2021 — finalistka, I miejsce w kategorii „Rzemiosło”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa 2021.  

Must Have 2020 — finalistka konkursu, Łódź Design Festival, Łódź 2020.

Diament Meblarstwa 2018 — I miejsce w kategorii „Wizje”, Warszawa 2018.

Szklana Improwizacja — I miejsce, międzynarodowy konkurs, Kryształowy Weekend, Piechowice 2017.

Eco made festival — finalistka konkursu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi 2016.

Cermika i szkło Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu – projekt artystyczny promujący wydział ceramiki i szkła — III miejsce

 

Wybrane wystawy :  

Herstory. — Wystawa aukcji charytatywnej na rzecz Fundacji Muzuem Historii Kobiet, Desa Unicum, Warszawa 2023

Polski Design. Ukraińska Odbudowa. — Wystawa aukcji charytatywnej Fundacji BRDA na rzecz projektu Okno, Desa Unicum, Warszawa 2023

Rzeźba i formy przestrzenne — Desa Unicum. Warszawa 2023

Szklane Życiorysy. Polskie designerki szkła 1945 – 2020 — Muzeum Narodowe we Wrocławiu 2023

Polish Review — Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu 2023. Zobacz szkło — Vivid Gallery, European Glass Festival, Wrocław 2023

Organica — DESA Home, Warszawa 2023 oraz 2022.

TopTen of Polish Design — Galeria Vzory, Poznań 2022

Limited Edition, „Dziesięć na dziesięć” — Łazienki Królewskie – Stara Oranżeria, Warszawa 2022.

The Venice Glass Weeks, Glass_on. Have we ever dreamt about it? — Wenecja, Włochy 2022

Glass Biennale — National Galery, Sofia, Bułgaria 2021. The Venice Glass Week, Glass_on. Lets meet inbetter times. — Wenecja, Włochy 2021

European Glass Festival — Asselnborn, Luxemburg 2021

Polish Designers — Tent London, Londyn, Wielka Brytania 2017

Der die das — Schloss Konigshain, Niemcy 2017

La carte et le territoire — La Galerie du Crous de Paris, Paryż, Francja 2017

EXPO 2015 — Mediolan, Włochy 2015