Zbigniew Gostwicki studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Debiutował na wystawach w latach 30. XX stulecia. Jego malarstwo podzielić można na dwie fazy – twórczość przedwojenną i prace powstałe po II wojnie światowej. W pierwszej, elementem budującym obraz są głównie intensywne kolory o rozległej gamie nakładane z rozmachem; w drugiej płaszczyzny barwne o bogatej fakturze, ale niemal monochromatyczne. Brał udział w ponad 100 ekspozycjach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Malował martwe natury, portrety i pejzaże. Był członkiem krakowskiego ugrupowania artystycznego Grupa Dziesięciu. Wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w warszawskiej Zachęcie.