Cykl „Notatek o sztuce” autorstwa Włodzimierza Pawlaka, tworzony od połowy lat 90., to wyjątkowy traktat malarski, w którym artysta podejmuje dialog z najważniejszymi dziełami awangardy xx wieku. W cyklu tym odnaleźć można liczne odniesienia do twórczości Kazimierza Malewicza, Władysława Strzemińskiego czy Henryka Stażewskiego. Obrazy Pawlaka stanowią zarazem hołd dla klasyków modernizmu, jak i próbę ich twórczej reinterpretacji – poddawane są systematyzacji, analizie i przetworzeniu w duchu współczesnych poszukiwań malarskich. W rezultacie notatki o sztuce układają się w unikalny, wizualny szkicownik – pełen dociekań, eksperymentów i refleksji nad istotą obrazu, jego techniką, materią i znaczeniem.