Twórczość Piotra Ambroziaka charakteryzuje transkulturowość. Autor przenosi wątki właściwe określonej kulturze na grunt innej. Łączy różne motywy, tworząc nową jakość. Jak pisała Justyna Tomczak: „Piotr Ambroziak to w największym skrócie mówiąc bardzo dobry malarz, szaman, uczestnik stowarzyszeń artystycznych:Kultura Aktywna i Otwarta Wystawa. Jeden z poważniejszych, choć według mnie nie dość docenianych przedstawicieli ekspresji w sztuce polskiej. Wędrówka po zakamarkach kultur od Celtów po hawajskie vodoo, hinduską Kamasutrę, biblijne przekazy katolików i Żydów nie ma u niego określonego celu ani wyznaczonego planu.Artysta na co dzień zamieszkujący w spokojnej okolicy na przedmieściach Łodzi uporczywie poszukuje współczesnych źródeł mocy, czegoś, co wyrwałoby go z nazbyt spokojnej miejskiej egzystencji, nie okraszonej żadnymi ekscytującymi wydarzeniami, by osiągnąć odpowiednią niezależność duchową, co pomogłoby mu uporać się z jakże powszechnymi problemami rozpoznania źródeł zła i dobra. Zapłaci każdą cenę, łącznie z ostracyzmem religijnym, by dostąpić zaszczytu poznania mrocznych tajemnic magii po to, by dokonać zaklęć nad własnym losem, a tym samym odnaleźć szczęście rozpoznania wszystkich własnych wcieleń, poznać tajniki nie tylko własnej duszy” (Jolanta Ciesielska, katalog wystawy Piotra Ambroziaka, Po ciemnej stronie… malarstwo, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, 2015, s. 3).