Maria Teresa Kuczyńska studiowała w latach 1965-71 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej Akademii Sztuk Pięknych) pod kierunkiem profesora Stanisława Horno-Popławskiego. W 1978 uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej w Faenzie, gdzie początkowo zdobyła złoty medal, a rok później Grand Prix. Artystka od połowy lat 80. mieszkała w Australii, gdzie tworzyła głównie rzeźby plenerowe w Melbourne, Sydney i innych miejscach.
Artystka w swojej twórczości zajmuje się ceramiką, rysunkiem oraz malarstwem. Jednak najważniejsze miejsce zajmuje rzeźba. Tworzone przez nią prace oscylują na granicy abstrakcji i figuracji. Spod warstw swobodnie uformowanego materiału rzeźbiarskiego można dostrzec delikatne, subtelne zarysy ludzkich postaci. Przybierają one kształty torsów, ud, rąk czy zarysów talii.