Realizacje Gustawa Zemły pełne są dramatyzmu, ekspresji oraz symbolicznego charakteru. Artysta w latach 1952-58 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ukończenia studiów podjął pracę dydaktyczną na uczelni. W 1976 roku został prorektorem, a w latach 1983-86 pełnił funkcję dziekana. Twórca w latach 1952-58 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ukończenia studiów podjął pracę dydaktyczną na uczelni, w 1976 został prorektorem, a w latach 1983-86 pełnił funkcję dziekana. Realizacje artysty pełne są dramatyzmu, ekspresji oraz symbolicznego charakteru. Twórca w latach 1952-58 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ukończenia studiów podjął pracę dydaktyczną na uczelni, w 1976 został prorektorem, a w latach 1983-86 pełnił funkcję dziekana. Zemła zrealizował około dwudziestu wystaw indywidualnych w Polsce oraz za granicą.
Zemła specjalizuje się w rzeźbie pomnikowej, sakralnej oraz studyjno-kameralnej. Do najważniejszych realizacji rzeźbiarza należą takie pomniki jak Powstańców Śląskich w Katowicach, Ludwika Waryńskiego czy Henryka Sienkiewicza w Warszawie. Realizacje artysty charakteryzuje precyzja w dążeniu do wyrażenia emocji poprzez ruch oraz dynamikę formy. Zaprezentowana w katalogu rzeźba to wykonana z gipsu męska postać uchwycona w momencie podnoszenia się, w bólu czy rozpaczy, z ziemi. Ze wspartej na lewym ręku postaci bije dramatyzm wyrażony nie tylko poprzez formę, lecz także poprzez wyraz twarzy. Do ważnych inspiracji artysty należy sztuka antyczna oraz klasycyzm. Prace wychodzące z jego pracowni charakteryzuje piękno proporcji oraz zaduma nad ludzką egzystencją.